Kamienie nerkowe – skąd się właściwie biorą?

Kamienie nerkowe i związany z nimi atak kamicy nerkowej to schorzenia, z którymi nikt nie chciałby mieć do czynienia. Pojawiające się wówczas dolegliwości bólowe są wyjątkowo dotkliwe, dlatego warto podjąć kroki w celu uniknięcia tego schorzenia. Wiele osób zastanawia się jednak w jaki sposób powstają kamienie nerkowe? Jak się okazuje, w dużej części przypadków, sami jesteśmy sobie winni zaistnienia takiej sytuacji.

Kamica nerkowa – co to za choroba?

Kamica nerkowa jest jedną z tych chorób układu moczowego, które występują w naszym społeczeństwie najczęściej. W krajach rozwiniętych musi się z nią zmierzyć około 10-12% populacji, przy czym należy zaznaczyć, że w większości są to mężczyźni.

Jeśli chodzi o chorobę jaką jest kamica nerkowa przyczyny jej rozwoju u poszczególnych osób mogą wynikać z wielu czynników. Czasem winna jest genetyka lub inne choroby, z którymi aktualnie walczy pacjent. U sporej grupy osób, pojawienie się kamieni nerkowych jest jednak efektem złych nawyków w życiu codziennym. Niezdrowa dieta, brak ruchu oraz spożywanie zbyt małych ilości płynów – wszystko to może sprawić, że ryzyko kamicy nerkowej znacząco wzrośnie.

Kamienie nerkowe - skąd się właściwie biorą?

Kamienie nerkowe – w jaki sposób powstają?

Kamienie nerkowe powstają w sytuacji, gdy mocz danej osoby zawiera za duże ilości substancji chemicznych, które nie są w stanie się w nim rozpuścić. Dochodzi wówczas do wytrącania się drobnych kryształków, które w sprzyjających warunkach zaczynają się ze sobą łączyć. Kolejne warstwy nakładają się na siebie i w końcu powstaje większych rozmiarów złóg, czyli kamień nerkowy.

Takie złogi mogą powstać nie tylko w nerkach, jak sądzie wiele osób, ale również w innych częściach układu moczowego (moczowód i pęcherz moczowy). Co więcej, mają one bardzo zróżnicowane rozmiary oraz kształty. Czasem u pacjenta wytworzy się bardzo mały kamień nerkowy, który jest usuwany z organizmu razem z moczem. Znacznie trudniejsze są przypadki, gdy kamień jest duży i nie może zostać samoczynnie wydalony z organizmu lub co gorsza utknie w moczowodzie. W takich sytuacjach pomóc może już tylko lekarz.

Więcej na https://www.dbajonerki.pl/schorzenia-nerek/leczenie-kamicy-nerkowej

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz